I would love to see your source. I don’t buy bread in bulk but I have a friend who owns a local restaurant in my town. I know how much he pays for the bread he serves for breakfast and it doesn’t get cheaper than that.
This is not the cheapest, you can get better pricing than this with a Costco business account. Your friend is probably not serving the lowest price bulk bread available, they probably have some self respect.
Well even with that bread you are still spending about $0.25 per sandwich on bread. I still don’t see how that’s profitable after adding cheese and butter. You could do it by drastically reducing the amount of cheese and butter but is it really a grilled cheese when you put a single shred of cheese on it?
I’ll take your word for it. I’m not a member so it doesn’t show me the price. Looking forward to all the profitable $1 grilled cheese trucks coming soon.
You’re getting ripped off.
Who’s your bread guy?
I would love to see your source. I don’t buy bread in bulk but I have a friend who owns a local restaurant in my town. I know how much he pays for the bread he serves for breakfast and it doesn’t get cheaper than that.
https://www.safeway.com/shop/product-details.960013141.html
This is not the cheapest, you can get better pricing than this with a Costco business account. Your friend is probably not serving the lowest price bulk bread available, they probably have some self respect.
Well even with that bread you are still spending about $0.25 per sandwich on bread. I still don’t see how that’s profitable after adding cheese and butter. You could do it by drastically reducing the amount of cheese and butter but is it really a grilled cheese when you put a single shred of cheese on it?
https://www.samsclub.com/sams/shop/product.jsp?productId=prod22990913&mobiledetect=false&pid=092410_RFI|ANDROID|Featured_Products|Sara Lee Classic White Bread (20oz%2F2pk)
I’ll take your word for it. I’m not a member so it doesn’t show me the price. Looking forward to all the profitable $1 grilled cheese trucks coming soon.
I don’t buy in bulk, and I pay under $2usd for a loaf of basic white bread from any supermarket. After taxes, to be clear.
If I were to bulk buy / business discount, it would be less.
deleted by creator