_number8_@lemmy.world to Mildly Infuriating@lemmy.worldEnglish · 2 years agoMaybe this isn't proper shopping but $18.50 for four veggie burgers, buns, and danish seems like a lotlemmy.worldimagemessage-square188fedilinkarrow-up1387arrow-down1110
arrow-up1277arrow-down1imageMaybe this isn't proper shopping but $18.50 for four veggie burgers, buns, and danish seems like a lotlemmy.world_number8_@lemmy.world to Mildly Infuriating@lemmy.worldEnglish · 2 years agomessage-square188fedilink
minus-squareEarthwormjim91@lemmy.worldlinkfedilinkEnglisharrow-up11arrow-down2·edit-22 years agoAll of that might be another $2 total. Produce is generally dirt cheap. They could also make their own homemade black bean burger patties for far cheaper than $2.50 a patty too. Premade stuff is expensive.
minus-squareMrGooglyPants@lemm.eelinkfedilinkEnglisharrow-up4·2 years agoIdk where I’m at 1 tomato is $1. Head lettuce $2.50. Onion $1. Cheese $5. Depends on where you live.
All of that might be another $2 total. Produce is generally dirt cheap.
They could also make their own homemade black bean burger patties for far cheaper than $2.50 a patty too. Premade stuff is expensive.
Idk where I’m at 1 tomato is $1. Head lettuce $2.50. Onion $1. Cheese $5. Depends on where you live.